Včelí bodnutí

Pár slov ke včelímu píchnutí

Osamocená včela - třeba na květu - sama od sebe agresivní nebývá. Má spoustu práce a navíc není ve hnízdě, které je třeba bránit. Pokud na ni nešlápnete, nezasednete ji anebo jinak nezmáčknete, nemá důvod vás píchnout.

Jak žihadlu předejít při náhodném setkání se včelou?

 

Včelí úly obcházejte obloukem. U většiny včelstev stačí 5 metrů, někdy je potřeba více.

Agresivita včel se během roku mění - největší je v červenci a srpnu. Když už kolem úlů projít musíte, jděte zezadu.

Nenechávejte neuklizené sladkosti kolem sebe. Zejména v červenci a srpnu jsou včely "slídivé" - v přírodě se tenčí zdroje nektaru či medovice a včelky hledají, kde by co uzmuly. Sladké věci je lákají - a není nic horšího, než cumlat lízátko s přilepenou včelou... Nejezte banány v blízkosti včel! Banány obsahují látku, která je obsažena ve včelím jedu a ta včely vydráždí až k napadení. Včely mají vybudovaný instinkt útočit na cokoliv chlupatého, tmavého a smradlavého, co se pohybuje poblíž úlu (medvěd). Černý svetr doplněný voňavkou či opileckým dechem působí obdobně.

 

Co dělat, když už mě včela bodla?

 

Předejděte bodnutí dalších žihadel! Žihadlo co nejrychleji odstraňte z kůže - jed se do ní uvolňuje postupně. Nevyndávejte jej ale uchopením za jedový váček mezi palcem a ukazovákem - vymáčknete si všechen jed do kůže... Seškrábněte jej - třeba nehtem.

Jste-li alergičtí jednejte dle pokynů vašeho lékaře. V případě, že Vás včela ještě nikdy nebodla a začíná se vám dělat mdlo, špatně se dýchá, otok se zvětšuje – zavolejte někoho se svého okolí a společně zavolejte lékařskou pomoc.

 

Co dělat při masivním útoku mnoha včel?

Okamžitě utečte pryč! Nepočítejte s tím, že se včely jen tak uklidní, když se nebudete hýbat... Chraňte si oči, dýchejte nosem, neotvírejte ústa. Nosíte-li brýle, sundejte je - včely se často dostanou mezi sklo a oko a než najdou cestu ven, bodnou... Procházejte záměrně křovím tak hustým, aby jím včely proletěly jen s obtížemi. Pokud nejste v členitém terénu, ale například na louce, utíkejte rovně někam, kde křoví je. Anebo hodně daleko. Kličkování prodlouží cestu jen vám, včely letí rovně. Jakmile budete dostatečně daleko (už nepřilétávají další včely), začněte je jednu po druhé zabíjet. Rozzuřené včely útočí obvykle tak dlouho, dokud nebodnou - a potom umírají. Pokud je stihnete zabít před tím, než vás bodnou, včela bude mrtvá tak jako tak a vy si ušetříte žihadlo. Literatura se různí v počtu žihadel, které dospělý člověk bez problému přežije. Nicméně je to v řádu stovek. Je dobré být v klidu, pod dohledem, pít nealko nápoje a případně volat rychlou záchrannou službu.